46 let, starosta, učitel
“Jsem připravený dál pracovat pro Lanškroun a ve prospěch občanů města. Rád budu věnovat energii, čas a získané zkušenosti pro rozvoj města ve prospěch všech občanů,” říká Radim Vetchý, který je ve vedení našeho města osm let. V Lanškrouně žije celý svůj život. Už jako učitel a ředitel Základní školy speciální v Lanškrouně věnoval svůj čas chodu města. Nejprve jako zastupitel, člen finančního a kontrolního výboru a také jako člen komise pro výchovu a vzdělávání. “Na podzim roku 2014 jsem byl zvolen starostou města a práce pro mé rodné město mě nesmírně naplňuje. Jsem velice rád, že jsem mohl být součástí týmů, které se podílely na výstavbě kulturního domu L´ART a městské polikliniky,” popisuje své dosavadní působení na radnici Radim Vetchý.
Svůj volný čas Radim rád tráví se svojí ženou a třemi dětmi procházkami v okolí města. Společně se věnují včelaření a zahradničení. Od malička je vášnivým rybářem, a také proto je členem výboru místní organizace Českého rybářského svazu. Zároveň je také členem rybářské stráže a od roku 1999 vede rybářský kroužek při DDM DAMIÁN v Lanškrouně. Blízko má i ke sportu, téměř každý den vybíhá do přírody Lanškrounska, kterou má moc rád. Od letošního roku je také členem Aktivních záloh Armády ČR.
44 let, koordinátorka rodinného centra, učitelka
Celý svůj život zasvětila Vlaďka Hanyšová dětem. Vystudovala pedagogickou fakultu a potom se vydala na dráhu učitelky. Narození syna ji pak přivedlo do rodinného centra, kde nejprve působila jako dobrovolnice a později tam začala pracovat na částečný úvazek. To jí umožnilo zvládnout péči o početnou rodinu a zároveň dělat práci, která ji naplňuje. S jejím zaměstnáním jsou spojeny i zájmy – vede pohybové kurzy pro děti školkového věku a děti s poruchou autistického spektra.
Práce v rodinném centru, ve škole i v rámci komise pro sociální, rodinnou a komunitní politiku dává Vlaďce možnost podporovat spokojený život rodin a seniorů v našem městě. „Díky tomuto propojení jsme měli v posledních dvou náročných letech možnost efektivně a okamžitě řešit nečekané situace. Zároveň nám také pomohlo k dobrému umístění města v soutěži Obec přátelská rodině a seniorům 2021,“ popisuje. I v následujících letech by se ráda podílela na vytváření a udržování nových komunitních projektů a aktivit.
39 let, realitní makléř
Josef Fuchs žije od svého narození v Lanškrouně. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT v Praze, kde poté absolvoval postgraduální dvouleté studium v oblasti managementu a podnikání. Už více než 14 let pracuje na Lanškrounsku jako realitní makléř. Pepa se také aktivně zapojuje do dění v Lanškrouně. Osm let je zastupitelem města a poslední čtyři roky členem rady města. „V tomto volebním období jsem se aktivně zabýval městskými financemi a tvorbou rozpočtů. V následujícím volebním období bych rád pokračoval v gesci, kterou jsem měl jako radní města na starosti," popisuje své plány Josef Fuchs.
Svůj volný čas se snaží rozdělit mezi svou rodinu, přátele a sportovní rybaření. V lanškrounském rybářském spolku působí od roku 2010 jako jeho místopředseda.
50 let, podnikatel
V Lanškrouně se Hynek Brýdl narodil, vystudoval, bydlí i pracuje. Třicet let podniká – nejprve v oblasti IT, později v cestovním ruchu. Tomu se ostatně věnuje nejen při své práci, ale i ve volném čase. Cestování je jeho největším koníčkem a často se na svých výpravách inspiruje různými praktickými nápady, které se pak snaží přenést do svého rodného města, aby byl Lanškroun stále lepším místem pro život.
Velkou měrou přispěl například k otevřenosti radnice nebo k tomu, že naše město už není plné heren. Dlouhodobě se snaží, aby úřad i městské organizace a instituce vycházely vstříc občanům a nekomplikovaly jim život.
„Komunální politiku vnímám jako službu společnosti. Trápí mě, že i v tak malém městě jako je Lanškroun, se najdou lidé, kteří prostřednictvím “politiky” řeší především své osobní zájmy,“ říká Hynek.
Poté, co se v Lanškrouně pod vedením Lanškrounského fóra podařilo postavit L´Art a polikliniku, vnímá jako největší investiční výzvy rozšíření domova pro seniory a vybudování biotopu na břehu Dlouhého rybníku. Dále by chtěl usilovat o významnější digitalizaci a zavádění chytrých řešení, která usnadní obyvatelům města komunikaci s úřadem.
35 let, obchodní ředitel
Vítězslav Seidl se přistěhoval do Lanškrouna před deseti lety z jižní Moravy, kde se aktivně zapojoval do veřejného dění: „Byl jsem zastupitelem v obci Hodonice, kde se mi povedlo prosadit realizaci řady opatření směřujících k posílení ekologické stability, udržení vody v krajině a realizaci výsadby více než 15000 kusů dřevin.“ Vedl turistický oddíl mládeže, působil jako značkař klubu českých turistů a pořádal turistické závody pro mladé. Už 7 let pracuje jako obchodní ředitel společnosti, která se zabývá prodejem prostředků pro údržbu opravárenství a technologického čištění. Ve volném čase rád vyrazí na kolo, na procházku do lesa nebo si dá jihomoravské víno.
V zastupitelstvu města Lanškroun by se chtěl Víťa věnovat právě tomu, s čím už má bohaté zkušenosti. „Chtěl bych se zaměřit především na oblasti životního prostředí, na problematiku hledání úspor v oblasti energetiky a realizaci přírodního koupacího biotopu na břehu Dlouhého rybníku.“
39 let, softwarový analytik
Věnovat svůj volný čas občanům města se rozhodl Jiří Neček už v roce 2014, kdy se stal členem dopravní komise. Do komunální politiky šel v roce 2018 s cílem zlepšovat Lanškroun pro všechny, kteří v něm žijí. A k tomu využil i své znalosti softwarového analytika: „Společně s právničkou města jsme zefektivnili práci úředníků při registrování smluv, pomohl jsem městu otestovat aukční portál nebo doladit fungování nových parkovacích automatů.“ Jirkovi není lhostejný ani vzhled města a bezpečnost na silnicích.
K jeho zájmům patří rodina, zvířata, cestování a také práce pro občany v týmu Lanškrounského fóra. Jasno už má i o svých cílech do dalšího volebního období: „Chci, aby se nám v Lanškrouně dobře žilo a volební sliby se plnily. V případě mého zvolení se zaměřím primárně na rozvoj bydlení, rozšíření domova seniorů, opravy komunikací a chodníků nebo zkapacitnění parkovacích míst před školami a školkami.“
41 let, vedoucí zákaznické péče
Pro Lenku Ševčíkovou je Lanškroun domovem a srdeční záležitostí. I proto se zapojuje do dění ve městě jako zastupitelka a předsedkyně mediálního výboru. Řídí se heslem: “Prostředí ve kterém žijeme, tvoří kus toho, kým jsme. Když se nám něco daří, dělá mi to velkou radost. Pokud ne, je to výzva měnit a zlepšovat.” Vystudovala Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, pracuje v softwarové společnosti a svůj volný čas ráda tráví s rodinou nebo s dobrou knížkou v ruce.
Svou kandidaturou podporuje Lanškrounské fórum v čele s Radimem Vetchým, kterého si, jak sama říká, moc váží. Chtěla by se i nadále podílet na projektech, které pomohou ke zvýšení kvality života a bezpečí v Lanškrouně. „Podporuji dostupné bydlení, zlepšování životních podmínek, dobrou péči o městský majetek i životní prostředí a efektivní využití moderních technologií. Jsem zastáncem rozumných investic, které město posunou a v budoucích obdobích ekonomicky nezbrzdí,” dodává Lenka Ševčíková.
30 let, specialista on-line marketingu
Lanškroun a jeho okolí bere Matěj Brýdl jako lokalitu, kam se rád vrací – nejen kvůli rodině a přátelům, ale taky proto, že je podle něj skvělým místem pro život. Ačkoliv tráví většinu času v Praze, kam ho přivedlo studium a poté zaměstnání, dění v Lanškrouně sleduje každodenně. A to i prostřednictvím webu Lanškrounsko.cz, na kterém spolupracuje od svých patnácti let.
Svou kandidaturou chce podpořit Lanškrounské fórum: „Během osmi let se podařilo nejen zahájit, ale i dokončit dvě nejvýznamnější investice posledních desetiletí – máme krásný L´Art i moderní polikliniku. To považuji za obrovský úspěch,“ říká. V případě zvolení do zastupitelstva by rád navázal na své působení ve vedení města v letech 2014-2017, kdy podporoval dobré nápady bez ohledu na to, od koho přicházely: „Můžeme se pohádat, ale cílem všech zastupitelů by měl být spokojený život všech Lanškrouňáků,“ myslí si Matěj Brýdl. Klíčem k tomu, aby se ve městě dobře žilo, je podle něj vzájemná komunikace mezi radnicí a občany a kvalitní veřejný prostor, k čemuž přispívá i participativní rozpočet, který Matěj pomáhal v Lanškrouně nastartovat.
42 let, velitel hasičské stanice
Zdeněk Koutník je profesionálním hasičem. Své zkušenosti nasbíral po hasičských stanicích nejen v Česku, ale i ve světě. Pracoval jako velitel družstva záchranných potápěčů v Praze a při studiích v Austrálii a na Novém Zélandu sloužil na centrální stanici v Aucklandu. Nyní se už Zdeněk s rodinou usadil v Lanškrouně, ze kterého dojíždí do Žamberka, kde je velitelem stanice.
Jeho prioritou je bezpečnost v městě. To potvrzují i oblasti, kterým by se chtěl věnovat: „Budu apelovat na dokončení projektu lávky u gladiátorského hřiště, aby se nemuselo chodit po silnici. Určitě budu také nápomocen při realizaci požární stanice pro dobrovolné hasiče.“ Zdeněk Koutník je také příznivcem vybudování biotopu na koupání.
26 let, provozní rodinného centra, mateřská dovolená
Nejmladší členkou našeho týmu je Kristýna Kovářová, které Lanškroun přirostl k srdci už jako volejbalové hráčce VK Lanškroun a poté jako studentce místního gymnázia. Věnovala se školství, pracovala také ve stavebnictví, ale nyní ji nejvíc zaměstnává její dvouletá dcera.
“Učí mě trpělivosti, umění naslouchat, poradit si v jakékoliv situaci, nacházet odpovědi na obrovské množství otázek a problémů,” a i tyto zkušenosti by Kristýna ráda využila v místním zastupitelstvu. ”Ráda bych se stala člověkem, který bude schopen naslouchat veřejnosti. Chtěla bych, abychom společně produkovali nápady, které by vedly k tomu, aby se Lanškroun stal městem, které má život,” říká.
47 let, OSVČ - lektorka a konzultantka
Jaromíru Staňkovou má snad každý spojený se sociální oblastí. Čemu se ale věnuje, když nepracuje? Především rodině, dětem a svému duševnímu zdraví. Medituje, cvičí jógu, ráda si zahraje na kytaru, zazpívá mantry a badžany. Miluje chůzi naboso a toulání přírodou.
Ale zpátky k práci. Sociální problematice se Jarka věnuje nejen ve svém zaměstnání ale i ve vedení města. „Posledních osm let jsem se podílela na tvorbě komunitního plánu města a na koncepci prevence kriminality. Stála jsem u zrodu volnočasových aktivit či sociálních služeb, které v Lanškrouně fungují doposud a poskytují služby osobám sociálně vyloučeným či osobám zdravotně znevýhodněným,“ říká. A v tom by ráda pokračovala i do budoucna: „Chtěla bych se i nadále svou činností podílet na spoluvytváření komunitního života a prostoru pro lepší žití nás všech. A protože mám ráda vodu a přírodu, podpořím realizaci biotopu v oblasti Lanškrounských rybníků.“
33 let, dispečer dopravy
Lanškroun je celý život domovem Josefa Valenty, a proto ví, že dobré město dělají hlavně spokojení občané: “Rád bych se zasadil o zlepšení životní úrovně ve městě. Začal bych modernizací v IT-technologiích, pokračoval bych v podpoře turismu. Dalším důležitým bodem je vytváření nových bytových podmínek pro mladé lidi." Jako trenér dětí florbalu ví, že je také důležité podporovat neziskové organizace a spolky v jejich činnosti.
Josef je sportovně a hlavně pozitivně založený. Rád se účastní dobročinných sportovních akcí a věnuje se i hudebním či kulturním událostem. „Věřím, že svým pozitivním přístupem pomůžu městu ke správnému růstu. V budoucnu může být Lanškroun městem, kde bude opravdu radost žít a to napříč všemi generacemi,“ objasňuje Josef důvody své kandidatury.
45 let, personalistka
Zuzana Obrajterová se narodila v Lanškrouně a strávila tady i celé dětství a většinu dospělého života. Vystudovala Obchodní akademii v Mohelnici, veřejnou politiku a regionální správu na Slezské univerzitě a nyní dokončuje studium na Masarykově univerzitě v Brně. Zkušenosti získala také při svém ročním pobytu na Kypru. V současnosti pracuje pro společnost SCHOTT jako HR specialistka. Ve volném čase ráda zpívá a sportuje.
Veřejně se angažovat Zuzka rozhodla před čtyřmi lety, kdy poprvé kandidovala za Lanškrounské fórum. Jako předsedkyně kulturní komise se věnuje podpoře této důležité oblasti v našem městě. Nyní by se ráda zapojila i do dalších projektů: „Podporuji startovací byty pro mladé lidi. V našem městě je spousta firem, které potřebují mladé a perspektivní zaměstnance. Tito lidé ale nemají mnoho možností na nalezení bydlení v Lanškrouně a tak odchází do větších měst a firmy tak přichází o kvalitní pracovní sílu.“
77 let, předseda KČT, důchodce
Už téměř padesát let žije Zdeněk Šesták v Lanškrouně, kam přišel po studiu VUT v Brně za prací. Zlákalo ho zaměstnání v místní Tesle. Nyní je otcem dvou dětí a dědečkem čtyř vnoučat. Je aktivním důchodcem a naplno se věnuje Českému klubu turistů. Pracuje v něm už od roku 1973, v současnosti vykonává funkci předsedy.
Zdeněk Šesták se aktivně podílí na podpoře aktivní turistiky seniorů nejen v KČT, ale také ve spolupráci s Rodinným centrem Dětský svět. A sport by chtěl podporovat i ve vedení města. „Rád bych prosazoval zvýšení finanční podpory sportovní činnosti mládeže v rámci všech sportovních organizací ve městě. Dále bych rád pokračoval v prosazování aktivní turistiky u stávající seniorské generace,“ říká Zdeněk.
67 let, důchodkyně
Od narození je Marcela Kolajová Lanškrouňačka a pro město chce pracovat celým svým srdcem. Marcela byla zaměstnaná v Tesle a později byla prodavačkou. Nyní si užívá zaslouženého důchodu a pomáhá manželovi v rodinné firmě. Svůj čas věnuje vnoučkovi, práci na zahradě a její novou vášní je cvičení tai-chi.
Marcela Kolajová chce vnést do vedení města ještě více dialogu: “I když ve všech oblastech nemám stejný názor jako někteří kolegové, rozhodla jsem se kandidovat. Myslím, že tím, jak si budeme vyměňovat názory, se můžeme dopracovat k dobrým rozhodnutím.”
70 let, hudebník, důchodce
Téměř celý život prožil Ilja Michalec v Lanškrouně a i díky němu je naše město plné kvalitní hudby. Mnoho let hrál ve známé lanškrounské skupině ORION, kterou po odchodu Josefa Kopeckého vedl. Nyní je aktivním důchodcem a naplno se jako dramaturg už 21 let věnuje známému Mezinárodnímu jazzovému festivalu JAZZ A LITTLE OTHERWISE. Stejně dlouho vede i jazzovou kapelu ONE BRAIN a 12 let elektro-swingovou NEXT LEVEL.
O rozvoj hudby ve městě se Ilja stará i jako člen kulturní komise a mnoho let pracoval jako člen představenstva SBD Lanškroun. Za svou činnost byl v roce 2015 oceněn pamětní medailí za propagaci města v oblasti hudby a pořádání jazzového festivalu. Hudba ale není to jediné co Ilju Michalce zajímá: „Jako aktivní expert v oblasti bezpečnosti práce bych rád podpořil bezpečnější dopravu u škol, školek a hledal možnosti ve zkapacitnění parkovacích míst před školními zařízeními. Jako druhou prioritu v oblasti kultury bych podporoval opravu a zastřešení jevištní plochy v zámecké zahradě,“ říká.
48 let, učitelka
Hlavním profesním i zájmovým oborem Dagmar Flídrové je školství. Pracuje na Gymnázium Lanškroun jako učitelka informatiky a matematiky. Oběma předmětům se věnuje i ve svém volném čase. Dášu baví také muzika. Byla dlouholetou členkou Big Bandu Lanškroun a nyní k hudbě vede i své tři děti.
Pro Lanškroun Dagmar Flídrová pracuje už několik let. Je předsedkyní komise pro výchovu a vzdělávání. “Ráda bych na tuto práci navázala a zároveň svojí účastí na kandidátce Lanškrounského fóra chci podpořit současné vedení města,” říká.
37 let, asistentka pedagoga
Eva Hufová vystudovala obor Ochrana veřejného zdraví. Po mateřské se ale zaměřila na oblast školství, zejména vzdělávání dětí se speciálně vzdělávacími potřebami. Nyní pracuje jako asistentka pedagoga na 1. stupni ZŠ v Dolním Třešňovci a také podniká v oblasti výroby výukových materiálů. Eva ráda tráví čas se svou rodinou a je dlouholetou členkou spolku TJ Vodní sporty, z.s. Lanškroun.
Eva Hufová chce vyjádřit svou podporu současnému vedení města, a proto se rozhodla kandidovat. “Ráda bych se zapojila do projektů, které se soustředí na aktivity a rekreační sporty pro znevýhodněné skupiny obyvatel. Dlouhodobě se také zajímám o oblast školství, kde bych ráda využila svých zkušeností z praxe,” popisuje své priority v práci pro město.
42 let, vedoucí výroby, starosta SDH Lanškroun
Vladislav Kristek žije od narození v Lanškrouně, pracuje jako vedoucí výroby a designer zákaznických obalů v lanškrounské chráněné dílně a je také starostou Sboru dobrovolných hasičů Lanškroun. Mezi jeho zájmy patří právě hasičina a vše kolem ní. Je strojníkem ve výjezdové jednotce sboru dobrovolných hasičů. Dále svůj volný čas věnuje své malé dceři Emmě.
“Kandiduji, protože si uvědomuji, že pokud chci něco změnit, musím se zvednout a jít s kůží na trh,” říká Vladislav. Rád by se podílel na nových projektech, které město ještě více pozvednou a nasměrují ho k dalšímu rozvoji. A nezapomíná ani na hasiče: “Chtěl bych se zasadit o systematickou podporu místních sborů dobrovolných hasičů v Lanškrouně i Dolním Třešňovci.”
39 let, asistentka pedagoga
Martina Miškolciová se rozhodla studovat střední pedagogickou školu a od té doby se věnuje práci s dětmi. Další důležitou součástí jejího života, který téměř celý prožila v Lanškrouně, je tanec. Už jako malá slečna propadla této pohybové aktivitě a dodnes je to její nejoblíbenější koníček. Vídat ji tak můžete v choreografiích Ivety Zahradníkové. Už několik let je členkou souboru I.Z.Dance.
Pohyb k Martině patří – baví ji také běh a extrémní překážkové závody. Rozpohybovat chce i Lanškroun a začala by u těch nejmladších: „Chtěla bych se zapojit do rozvoje dětí v pohybové sféře, podpořit sportovní akce a ducha sportu, ať se jedná o tanec, atletiku, hokej nebo fotbal.“ Martina Miškolciová by se také chtěla zabývat možnostmi podpory dostupného bydlení pro mladé rodiny s dětmi.
52 let, zástupce ředitelky ZŠ Dobrovského
Průmyslové město, jakým Lanškroun je, by nemělo mít nouzi o mladé, technicky založené lidi. A právě na podpoře technického vzdělávání má velký podíl Pavel Resler – učitel, trenér a také člen Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, z.s.. Technice se rád věnuje i ve volném čase. Mezi jeho zájmy patří robotika, programování, ale čas si najde i na rodinu a cestování.
V radě města působí Pavel Resler osm let a i nadále by chtěl rozšiřovat technické vzdělávání. „Technické vzdělávání bych rád v základní formě dostal také do mateřských školek a potřeba je nadále rozvíjet další spolupráci místních firem a škol.“ Pavel je sportovcem a ani osud lanškrounských sportovišť mu není lhostejný: „Chtěl bych prosazovat rozšiřování dalších míst pro pohyb. V plánu máme vybudovat novou sportovní halu a šatny na atletickém stadionu. Další investice by měly mířit do oprav silnic a chodníků.“